Oryantal Kursu Fiyatları

Oryantal Kursu Fiyatları

Doğuştan oryantal olan bir toplumun fertlerine oryantal dans dersleri vermek oldukça zor olsa gerek. Bizim topraklarda hem kız çocukları, hem de erkek çocuklar yürümeye başladığı anda bir müzik eşliğinde dans ettirilmeye çalışılır. Bu kız çocuklarında büyüyene kadar devam eder. Üstelik bir çocuğun dans etmesini hayranlıkla izlerler. Fakat belli bir yaşa gelince yaptığının ayıp olduğunu, kadının dans etmemesi gerektiğini söylerler. Bu oldukça sıkıntılı bir çelişkidir. Fakat hiçbir dansın ayıp olması söz konusu bile olamaz. Ayıp olan dans değil, o dansı kullananlardır. Yıllardır oryantal dansa seksi çağrıştıran ve dansı edene cinsel obje yaklaşımı ile bakıldı. Hali ile de kimse kendi yakınlarına böyle bir şeyi yakıştıramıyor. Oysa oryantal dansın kültürel anlamda ne kadar önemli olduğunun farkında bile değilsiniz.

Oryantal dans tarihin en eski dansı olarak kabul ediliyor. Üstelik bu dansın çıkmış olduğu dönemde kadın kutsal kabul edilir ve çok tanrılı dinlerin arasında en çok payı tanrıçalar alırdı. Kadının üretken ve doğurgan olması onların bereketin sembolü anlamına gelirdi. Şimdi bu dansın ayıp olduğunu ve yapılmaması gerektiğini söylemek kültür düşmanlığıdır.

Toplum olarak Ortadoğu ve Arap kültürüne oldukça yakın ve yatkınız. Bu dans da aynı kültürün bağrından çıkan, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel bir değeri. Bu nedenle yapılmalı ve yaşatılmalı.

Günümüzde dans kursuna olan ilgi teknoloji nedeni ile azaldı. Dans kursu kayıtlarında oldukça belirgin bir düşüş var. Buna neden olan şeyin internet gibi insanı asosyalleştiren etkenler olduğunu kabul etmek gerekir. Fakat müzikli bir arkadaş ortamında bulunduğunuzda dansın önemini tekrar kavramaya başlarsınız. İstanbul dans kursu konusunda oldukça zengin bir yer olduğu için size yakın bir kurs bulmanız oldukça kolay olacaktır. Eğer dans kursuna gitme amacınız sadece sosyal açıdan değilse, yani profesyonel dansçı olmak istiyorsanız Taksim dans kursu gibi dans akademilerini seçmeniz size daha faydalı olacaktır. Oryantal dansın akademik çalışmaları çok az yapıldığından ve dans olarak kabul edilemediğinden ilgisi az olacaktır. Aldığınız eğitimin kalitesinin dans kursu fiyatlarına da yansıyacağını aklınızdan çıkarmayın.