Oryantal Dersi Nasıl Yapılır?

Oryantal Dersi Nasıl Yapılır?

Oryantal yapmak dışarıdan göründüğü kadar kolay olan bir dans değildir. Tamam diğer danslar gibi zor hareketleri ya da akrobatik figürleri yok ama vücuda oldukça sahip olmak gereken bir dans. Öncelikle vücudunuzu iyi tanımalı ve onu özgürleştirmeyi öğrenmelisiniz. Bu da her dans kursunda öğretilebilen bir şey değildir. Ciddi anlamda bu dansı öğrenmek istiyorsanız bu eğitimleri iyi sindirmelisiniz. Siz zaten dans kursu kayıtlarından önce gerekli bilgiyi alacaksınızdır, fakat biz yine de biraz özetleyelim ki, sizi neyin beklediği konusunda bir fikriniz olsun.

Öncelikle bu dersi taksim dans kursu gibi akademik yönü güçlü olan ve profesyonel eğitmenlerden almanız şarttır. Çünkü vücudunuzu kontrol etmek oldukça zorlu ve sıkıntılı bir iştir. Örneğin uzun süre dans edip soluğunuzun kesilmemesi için solunum egzersizleri yapmanız gerekir. Nefes nefese kalırsanız, iyi bir dans performansı gösteremezsiniz. Bu nedenle nefesinize hakim olup, kontrol etmek oldukça önemlidir.

Ayrı ayrı boyun, el, bel, sırt, kol, omuz gibi bölgesel çalışmalar yapıp hepsini oldukça iyi kontrol ettiğinizden emin olmanız lazım. Eğer bunlarla ilgili figürleri yapamıyorsanız, dansı yapmak da sizin için çok zor olacaktır. Ayrıca bu bahsettiğimiz çalışmaların her birinin diğerleri ile koordinasyonu da çok önemli. Hepsi aynı vücuda bağlı uzuvlar ise, tek bir noktadan hepsinin kontrolünü, diğerlerine uygun bir şekilde yapmalısınız. Bu alacağınız eğitimlerin profesyonelliği mutlaka dans kursu fiyatlarını da etkileyecektir. Ama akademik bir oryantal dans çalışması için bunlar şart.

Oryantal de çok önemli durumlardan biri dengedir. Dans ederken sürekli belirli figürleri yapacağınız için vücudun ağırlık merkezi de hızlı olarak değişecektir. Bu ağırlık merkezini kontrol altında tutarak dengede durabilmek çoğu zaman çok zor olacak. Bu nenle temel denge dersleri almanız da oryantal dans için şarttır. Yoksa herhangi bir figürde dengenizi kaybederek yere düşebilirsiniz.

Bu eğitimler sadece fiziki olanlar. Müzik eğitimi, koreografi eğitimi, temel adımlar ve yürüyüşler gibi birçok eğitim oryantal dans için gerekli olan uzmanlıklar arasındadır. İstanbul dans kursu konusunda oldukça zengin bir yer olduğu için, bu eğitimi veren size uygun bir kursu rahatlıkla bulabilirsiniz.