Oryantal Dans

Oryantal Dans

Oryantal dans öğrenilmesi en kolay danslardandır. Özellikle Türk kadınlarının hiç zorlanmadan öğrenebileceği kadar basittir. Bu kadar kolay olmasının ise birçok nedeni var. Öncelikle oryantal dans Ortadoğu’da ortaya çıkmış ve oranın kültürünü barındıran bir dans türüdür. Bizim kültürümüz de Arap kültüründen oldukça etkilendiği için, bize çok uzak bir dans değil. Yani kültür olarak bu dansa biz yatkınız. Küçücük çocuk bile oryantal müzik eşliğinde kolayca kıvırabilir. Çünkü topraktan eğilimli olduğumuz inkar edilemez.

Bir diğer neden anatomik bir sebeptir. Oryantal dansı kadınların doğal hareketlerinden esinlenerek onların vücut yapılarına uygun şekilde ortaya çıkarılmış bir danstır. Bu nedenle dans kursuna bile gerek kalmadan evde tek başınıza bile basitçe öğrenebilirsiniz. Belirli bir seviyeye geldiğinizde dans kursu kayıtlarında oldukça hızlı ilerleyeceğinizi göreceksiniz. Kalça ve göbek hareketleri tam kadın fiziğine uygun figürler olarak ortaya çıkmıştır.

Oryantal dans diğer batı dansları gibi herhangi bir güç ya da kas gerektiren bir dans değildir. Güce dayalı zor hareketler yoktur. Daha kadınsı, esnek yavaş ve vücut hatlarının kullanıldığı danslar vardır. Hiçbir oryantal koreografisinde zıplamak, takla atmak gibi zor hareketleri göremezsiniz. Zaten bu dansın doğasına terstir bu.

Eğer zayıflamak ve sağlıklı yaşamak için egzersizlerle uğraşıyorsanız, hem dansı, hem de egzersizi birleştirebileceğiniz böylece dans kursu fiyatları ile birlikte zayıflamayı ve sağlıklı yaşamayı da satın alabileceğiniz nadir danslar arasında yer alıyor.

Oryantal dans yapanların davranışlarını, hareketlerini ve karakterlerini incelemiş olduğunuz zaman daha kadınsı durduklarını anlayacaksınız. İstanbul dans kursu konusunda oldukça bereketli bir yer. Herhangi bir kursa giderek gözlemleyebilirsiniz. Hem ne kadar eğlendiklerini, hem davranışlarının ne kadar çekici olduğunu, hem de hepsinin vücudunun nasıl formda olduğunu göreceksiniz.

Her ne kadar bizim toplumda oryantal dans pek hoş karşılanmasa da gelmiş geçmiş en iyi kadın danslarından biri olduğunu söylerken tereddüt bile etmeyiz. Oryantal kadar kadın fiziğine ve sosyal durumuna uygun bir başka dans yoktur. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Taksim dans kursuna giderek kafanızda ki tüm soru işaretlerini neticelendirebilirsiniz.