Oryantal Dans Kursları

Oryantal Dans Kursları

Oryantal dansı artık halk danslarız arasına alacağız, az kaldı. Ki istatistik yapsak halk danslarından çok daha fazla oynandığını ve ilgi çektiğini söyleyebiliriz. Oryantal bilinen en eski tarihli dans olduğu için diğer danslardan çok ayrı yerde tutuluyor. Zaten farkı da açıkça ortada; diğer tüm danslar adımlarla ilgili olurken oryantal sadece göbek ve kalça hareketleri yapılabiliyor. Adımların oryantal de hiçbir önemi yok. Oryantalde zor akrobasi hareketleri, ya da kas gücünü kullanmayı gerektirecek zor figürler vs. yok.

Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ve bir dans kursuna gitmek istiyorsanız oldukça şanslı olduğunuzu bilin. Çünkü İstanbul dans kursu açısından oldukça zengin bir şehir, bütün dans türlerin dünyaca ünlü hocalarını bulabilirsiniz. Ya da tahmininizin çok üstünde seçenek olduğu için dans kursu fiyatları arasından size en uygun olanı bulabilirsiniz. Her türlü dansın baş semti haline gelen Beyoğlu ve Taksim dans kursunda akademik dans alanına birçok kurs bulabilirsiniz.

Dans kursu seçerken oldukça dikkatli davranmanız gerekecektir. Hem sosyal, hem maddi, hem de fiziki anlamda sizi yormayacak bir dans kursu seçimi oldukça önemlidir. Yormayacak derken dansın türünden bahsetmiyorum, dans kursuna giderken kat edeceğiniz mesafe veya dans grubunda ki arkadaşlarınız ile kuracağınız diyalog ve buna benzer durumlardan söz ediyorum.

Öncelikle seçeceğiniz oryantal dans kursuna kayıt olmadan önce hoca ile biraz konuşmalısınız. Hoca ile anlaşamamanız durumda dansı öğrenmek bir yana, dansa olan ilginizi bile kaybedebilirsiniz. Dans öğrenmek, tamamen usta-çırak ilişkisi içerisinde gerçekleşir. Aynı enerjiyi eğitmen ile yakalayamazsanız bu sizin için bir eziyet haline dönüşebilir. Bu nedenle dans kursu kayıtlarından önce hoca ile konuşmak önemlidir. Hatta hocayı araştırmak da oldukça önemlidir. Geçmişte ki başarı ve dereceleri, kaç yıldır eğitmen olduğu gibi bilgiler hocayı tanımanızı ve uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra dediğim gibi kursun yeri, grupta ki diğer kişiler ile aranızda ki diyalog hatta çalışma stüdyosunun ambiyansı bile siz de bir takım duyguları oluşturan etkenlerdir ve dikkat edilmelidir.